Technológia antiradarov - ako funguje antiradar
Radarové detektory, niekedy nie plne presne nazývané "antiradary" sú pasívne zariadenia - veľmi citlivé prijímače v mikrovlnnom pásme. Sú naladené na rovnakú frekvenciu, ktorú vysielajú cestné radary, a ich funkcia by sa dala prirovnať ku klasickému rádioprijímaču.
Radarové detektory nevysielajú ani nerušia, iba vodičov informujú o prítomnosti radaru.
Detektory sú riadené mikroprocesorom, ktorý vyhľadáva radary na všetkých svetovo používaných pásmach - X, K a rozdelenom Ka pásme používanom u nás v Slovenskej republike. V blízkosti radaru je vodič upozornený zvukovým a svetelným signálom. Systém inteligentnej signalizácie umožňuje odhadnúť vzdialenosť a polohu miesta, z ktorého je rýchlosť meraná. Detektor Vás tiež upozorní na laserové merače, ktoré sa v zahraničí používajú ku meraniu rýchlosti automobilu na veľkú vzdialenosť. Pokroková FMT technológia zaručuje vynikajúcu citlivosť vo všetkých pásmach s minimom falošných poplachov.
Úspešnosť pri odhaľovaní radarov
úspešnosť detekcie, tzn. odhalenie policajného radaru je pri detektoroch relatívne vysoká. Radarový detektor odhalí radar v 98% prípadov. Nie vždy ale stačí vodič včas zareagovať. Radarové detektory sú úspešnejšie pri odhaľovaní radarov v mestách, kde sa lúč radaru dobre odráža od terénnych prekážok, ako na diaľnici.
Staršie typy detektorov upozorňujú vodičov zhruba v 75-85% prípadoch,kedy by za iných okolností prehliadli radarovú kontrolu a určite zaplatili pokutu.
Proti novým detektorom nemajú radary typu RAMER-7 veľmi veľkú šancu na úspech. Priemerná účinnosť je okolo 95%: v meste sa blíži ku 100%, na diaľnici približne 90%.
Vzdialenosť, na ktorú radarový detektor odhalí radar, závisí od konkrétnej situácie, spôsobe merania rýchlosti a hlavne na odrazoch radarového lúča v teréne. Pri meraní proti smeru jazdy detektor varuje vodičov často aj niekoľko sto metrov pred miestom, v ktorom je meraná rýchlosť. Minimálna vzdialenosť, na ktorú naše detektory odhalia radar je 150 metrov. Dosah radarov RAMER-7 je maximálne 60 metrov, obyčajne sa však meria na vzdialenosť 35 metrov. Preto má v týchto situáciách aj menej pozorný vodič dostatok času správne zareagovať.
Ak meria polícia rýchlosť v smere jazdy a detektor zachytí odrazené vlny, je obvykle vzdialenosť odhalenia radaru 20-60 metrov pred meraným stanovišťom. Pretože je rýchlosť vozidla zmeraná zhruba 10 až 20 metrov potom ako prejdete okolo radaru, je pri rýchlej reakcii vodiča opať sľubná šanca na úspech.
Je dôležité si uvedomiť, že pri meraní v smere jazdy je reakčná doba pre zmenu rýchlosti vozidla veľmi krátka - rádovo niekoľko sekúnd. Výhodou je, že aj pri meraní v smere jazdy sa lúč radaru dobre odráža najma v hustej zástavbe.
Falošné poplachy
Pri falošnom poplachu detektor zapípa rovnako, akoby zistil prítomnosť radaru. V Slovenskej republike je relatívne vysoká úroveň mikrovlnového šumu, ktorý spôsobuje falošné poplachy. Typické zdroje rušenia sú GSM mobilné telefóny používané vo vnútri vozidla, zabezpečovacie systémy bánk a obchodov a automatické otvárania dverí benzínových staníc.
Všetky nami dodávané detektory sú špeciálne upravené pre použitie v európskych krajinách a na Slovensku. Ich jedinečné technické parametre spôsobujú vysokú odolnosť voči vyššie spomínaným zdrojom rušenia pri zachovaní vynikajúcej citlivosti. Veľmi málo reagujú na mobilné telefóny GSM, neregistrujú benzínové pumpy ani väčšinu ostatných zdrojov rušenia.