Čo je to Dopplerov jav a ako sa dá použiť na meranie
Tento fyzikálny jav využívajú aj statické radary pri cestách a diaľniciach a radary typu RAMMER, ktoré v súčasnosti používajú dopravné polície vstavané vo svojich vozidlách na meranie rýchlosti. Dopplerov jav možno pozorovať napríklad aj pri závodoch formúl. Rýchlo sa pohybujúca formula blížiaca sa k pozorovateľovi vydáva z pohľadu pozorovateľa iný zvuk, ako vzďaľujúca sa formula.
Dopplerov jav je zmena vlnovej dĺžky (a teda frekvencie) elektromagnetických alebo akustických vĺn, vyvolaný relatívnym pohybom zdroja a pozorovateľa. Názov získal podľa rakúskeho fyzika Christiana Johanna Dopplera, ktorý jav opísal v roku 1842. Pre priblíženie Dopplerovho javu nám môže slúžiť príklad plavca v mori. Ak plavec pláva v smere vĺn potom čas medzi prechodmi vrcholom vlny je dlhší ako keby stál na mieste. Analogicky ak by plával proti smeru vĺn tak by čas bol kratší (teda z jeho pohľadu by vlnová dĺžka bola kratšia ako skutočná dĺžka vlny).
Ak pohyblivý zdroj vysiela vlnenie s frekvenciou f0, potom ho nehybne pozorovateľ pozoruje ako vlnenie s frekvenciou f: kde v je rýchlosť merania vĺn v danej látke a vs,r relatívna rýchlosť zdroja voči pozorovateľovi (kladné znamená približovanie, záporné vzďaľovanie).
Príklad:
Smerom priamo k nehybnému pozorovateľovi sa pohybuje rýchlosťou 10 m/s zdroj akustického monotónneho signálu s frekvenciou 100 Hz. Ak rýchlosť merania zvuku vo vzduchu je 340 m/s, potom z uvedeného vzťahu vyplýva, že pozorovateľ vníma zvuk frekvencie 103,03 Hz.