Ako sa meria rýchlosť na Slovensku?
Meranie rýchlosti na Slovensku môžeme rozdeliť do týchto kategórií:
1. Mikrovlnné Dopplerove merače rýchlosti (Ramer – výrobca RAMET Kunovice ČR, Multaradar CD – výrobca Jenoptik Nemecko)
2. Laserové zameriavače (LTI TRUCAM – výrobca Laser Technologies USA)
3. Mobilné úsekové meranie (POLCAM – výrobca POLCAM SYSTEMS Poľsko)
4. Stacionárne úsekové meranie – rôzny výrobcovia
V súčasnoti sa na Slovensku používajú merače od dvoch výrobcov, ktoré pracujú rozdielnym spôsobom a na rozdielnych frekvenciách. Merač typu RAMER vysiela vo frekvenčnom pásme KA 34,0 a 34,3 +/- 80MHz. Tieto merače v pásme KA sú pomerne ľahko detekovateľné, pretože toto pásmo nie je v takej miere zarušené falošnými poplachmi. Spozornieť treba pri výbere antiradaru z neoficiálnych zdrojov, ktoré nie sú vyladené pre použitie na SR napr. z USA, DE, AT, NL. Antiradary pochádzajúce z neoficiálnych zdrojov nemajú zúžené KA pásmo. Pri detekciách vykazujú veľmi zlé výsledky z toho dôvodu, že prehľadávajú príliš široký frekvenčný rozsah. Tieto merače spoľahlivo detekujú naše produkty Genevo.
Druhým mikrovlnným meračom používaným na Slovensku je merač typu Multaradar CD, ktorý vysiela vo frekvenčnom pásme K 24,100 +/- 50MHz. Problémom pri detekovaní tohto merača nastáva v prípade, že sa pohybujete v blízkosti obchodných centier, alebo benzínových púmp, ktoré používajú mikrovlnné otvárače dverí na tej istej frekvencii. Niekoľkoročným výskumom sa firme Genevo podarilo vyselektovať signál z Multaradaru CD tak, aby Vás detektor od firmy Genevo upozorňoval iba na policajné merače a neobťažoval Vás rušivými falošnými poplachmi. Na tento typ zameriavača ponúkame produkt Genevo ONE M.
Laserové merače
Sú veľmi jednoduché zariadenia, ktoré pomocou laserového lúča a jednoduchých fyzikálnych zákonov vedia rýchlo a spoľahlivo odmerať rýchlosť a vzdialenosť podobne ako keby strieľali pištoľou. Tieto merače sa dajú ľahko detekovať celou radou našich produktov. V prípade, že Vám detektor zahlási meranie laserom je viac ako isté, že ste boli zmeraný. Tieto pasívne detektory Vás informujú len o tom, že Vás polícia odmerala. Spoľahlivou ochranou proti zmeraniu sú laserové systémy, ktoré dokážu pomocou vlastnej riadiacej jednotky oslepiť laserový zameriavač na dostatočne dlhú dobu, aby ste si stihli upraviť Vašu rýchlosť. V našom sortimente máme rôzne laserové systémy, v prípade záujmu kontaktujte našich predajcov .
Mobilné úsekové meranie
Merače typu POLCAM sú pre všetkých majiteľov antiradarov hrozbou. Tieto systémy totiž nič nevysielajú, nedajú sa preto spoľahlivo detekovať. Zameriavače Polcam fungujú na systéme merania rýchlosti policajného vozidla, ktoré počas jazdy vytvára videozáznam o Vašom priestupku. Na tento typ merača je najlepšie ľudské oko. Týchto vozidiel je našťastie na Slovensku veľmi málo a sú to len dva typy: VW Passat a Škoda Superb. Vozidlá poznáte podľa zatmavených skiel, neštandardnej antény a vyššieho počtu výfukov (vozidlá majú 6-valcové benzínové motory). Ak idete rýchlo, je treba dávať si pozor na to, kto Vás prenasleduje. Na tento typ meraní neexistuje žiadny antiradar.
Stacionárne úsekové meranie
Úsekové meranie je v podstate veľmi jednoduchý systém dvoch fotokamier, ktoré sú rozmiestnené na presne vymedzenom úseku. Prvá fotokamera Vás odfotí pri vjazde do úseku, druhá pri výjazde z úseku. Podľa jednoduchých fyzikálnych zákonov Vám tento systém vypočíta rýchlosť na základe času, za aký ste tento úsek prešli. Tieto systémy však nie sú na SR momentálne funkčné. Reagujú na ne spoľahlivo všetky radarové detektory vybavené funkciou GPS:
prenosne-antiradary.